Hakkında

Acâib-i Âlem1 Hakkında;

Uzun süredir üzerinde düşündüğüm, neredeyse bir yıldır adı konulmuş olan blogum2 sonunda hayat buldu. Şimdi her şeyi satır satır yazmalı, başlıkları doldurmalıyım. Tasarımların zihinde canlandığı haliyle gerçekleştirilmesi mümkün değil. Hiçbir şey “Ol!” deyince oluvermiyor. Yaratım süreci büyük oranda dışsal koşullarca ve rastlantılarla belirleniyor.

Örneğin:

Acâib-i Âlem’in zihnimde canlanan ‘Hakkında’sı bu değil… WordPress alt yapısının daha ilk anda “Dur bakalım o dediklerin burada olmaz3 diyeceğini ya da ‘Acâib-i Âlem’in tuş kombinasyonunun bu kadar zorlayıcı olacağını da tahmin etmemiştim. TÜBİTAK’ın Darwin Sansürü patlak vermeseydi blogu çok daha önce oluşturmuş olacaktım. “Maymun Korkusu” da başka bir yazı olacaktı. “FWD:” ile başlayan bir yazı yazayacağımı ise hiç düşünmezdim.

Acâib-i Âlem, bir bilim blogu olacak…

Genel olarak şu başlıklar çerçevesinde yazmayı planlıyorum:

·Evrimsel biyolojide son bulgular

·Evrim kuramını anlamak ve anlatmak

·Yine odağında evrim kuramı olmak üzere toplum ve bilim ilişkisi

·Bilim iletişimi, bilim yazarlığı, bilim haberleri/haberciliği

Evrimsel biyolojide son bulgular:

Bilim’ denilince biyoloji anlıyorum, çoğunlukla da evrim kuramını… Bu blogda en çok üzerinde duracağım konu, şu ya da bu şekilde evrim kuramı olacak. Evrim kuramıyla ilgili son gelişmelerden, yeni bulgulardan bol bol bahsetmeyi planlıyorum. Türkçede bu konuda büyük bir eksiklik ve ihmal olduğu su götürmez.

Evrim kuramını anlamak ve anlatmak

Biliyorsunuz bu yıl Darwin Yılı; evrim kuramını ve Darwin’i anlamak ve anlatmak için büyük bir fırsat… Bu konuda sorumluluğu olan herkesin bu yılı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. On yıllardır evrim kuramı karşıtı propagandanın sürdüğü ülkemizde bir yıl içinde önemli gelişmeler kaydetmemiz zor. Ancak yine de bu yıl içinde elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Acâib-i Âlem’in daha fazla gecikmemesinin nedenlerinden biri de Darwin Yılı… En azından üç-dört senedir Darwin Yılı’yla ilgili planlar ve hazırlıklar yapan biri olarak bu konuda söyleyecek çok şeyim var. Söyleyeceklerim önemli mi değil mi hep birlikte karar veririz.

Bu aralar yeterince katkıda bulunamasam da bir genç bilim insanları işbirliği olarak ‘Evrim Çalışkanları’ ve bu grubun ürünü olan ‘Evrimi Anlamak’ web sitesine de bu blog aracılığıyla  destek olmayı, katkıda bulunmayı planlıyorum.

Toplum ve Bilim

Acâib-i Âlem’de üzerine eğilmeyi, tartışmayı planladığım bir diğer konuysa toplum ve bilim ilişkisi… Bunu da yine evrim kuramı üzerinden yapmayı planlıyorum. Sosyal bilimci değilim ve toplum üzerine konuşurken hata yapma olasılığım, biyoloji üzerine konuşurken yapacağımdan daha fazla. Ancak doğa bilimleriyle uğraşanların sosyal bilimlerden biraz anlamasında da büyük fayda olduğuna inanıyorum. Bu blogun, katkılarınızla, en azından benim, toplum ve toplumun bilimle ilişkisi üzerine düşüncelerimi zenginleştirip, rafine edeceğini umuyorum.

Bilim İletişimi ve Haberciliği

Bir blog olarak Acâib-i Âlem de, yukarıda sıraladığım ana başlıklar da bilim iletişimiyle doğrudan ilişkili. Yakın zamanda konuyla ilgili yürüttüğümüz “Türkiye Basınında Evrim Haberlerinin Temsili” başlıklı çalışmanın ilk sonuçları yayınlandı. Önümüzdeki günlerde bu çalışmanın daha da olgunlaşmış bir versiyonunu sunacağız/yayınlayacağız.

Yine önümüzdeki günlerde Türkiye’de Bilim Haberciliği ve Bilim İletişimi konuları daha da canlanacak ve umuyorum bu canlanmayla birlikte kalite de artacak. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nde yaşanan Darwin Express kazası/faciası ne yazık ki bu sürece sekte vurdu. Umarım bu kazanın yol açtığı hasarı bir an önce tamir edip yolumuza devam ederiz.

Acâib-i Âlem’in ilk ‘Hakkında’sını okudunuz.

Murat Gülsaçan’ın ‘Hakkında’sı için tıklayın. (Bu sayfa artık olmadığından bağlantıyı kaldırdım.  ( 3 Aralık 2011)

Dipnotlar:

1. Ahmet Mithat tarafından yazılan Acâib-i Alem” edebiyatımızdaki ilk gezi romanıdır. Blogumun adını aldığı bu roman hakkında ilerde detaylı bir inceleme yazmayı planlıyorum.

2. Bu ‘blog’ sözcüğü en azından yazarken oldukça rahatsız edici. Görebildiğim kadarıyla şimdilik en yaygın alternatif ‘günce’, ki onun da uygun karşılık olduğundan emin değilim. Şimdilik ‘blog’ kalsın, bilahare değiştiririz…

3. WordPress’in yapmama izin vermediği şeylerin nasıl yapılacağını muhtemelen ben bilmiyorum. Bu konuda da yardımlarınızı beklemiyor değilim…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s