Biyoloji Öğretim Üyeleri Adnan Oktar ve Yaratılışçılığı Değerlendiriyor

Türkiye medyasının evrim kuramıyla ilişkili haberlerinde en çok atıfta bulunduğu isimlerden biri olan Adnan Oktar, muhafazakar basının evrim kuramı deyince görüşüne başvurduğu ilk isim. AKP iktidarıyla birlikte etkinliği büyük ölçüde artan Oktar, kitap ve sergileriyle pek çok okul ve üniversiteye girmeyi başardı.

Türkiye ve yurtdışında pek çok üniversiteye bedelsiz gönderdiği Yaratılış Atlası’yla adı yaygınlaşan Oktar’ın kitaplarının bazı Avrupa ülkelerinde okullara girmesi yasak. Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nin hazırladığı “Eğitimde Yaradılışçılığın Tehlikeleri” adlı raporda Oktar’ın faaliyetlerine geniş yer verildi. Richard Dawkins’in web sitesindeki Yaratılış Atlası eleştirisine yapılan yorumların kendisine yönelik hakaret içerdiği ileri süren Oktar, Dawkins’in sitesine Türkiye’den erişimi engelletti.

Öğretim üyelerinin Adnan Oktar ve Yaratılış Atlası konusundaki düşüncelerinin az çok benzerlik gösterdiği söylenebilir. Tümü Yaratılış Atlası’nı bir şekilde görmüş ve fazla ciddiye almamış. Oktar hakkında en çok merak edilense, böylesi pahalı kitapları bastırıp dağıtacak kaynaklara nasıl ulaştığı.

Şöyle sorduk: Adnan Oktar, Yaratılış Atlası adlı bir kitap bastırıp Türkiye ve dünyada pek çok üniversiteye gönderdi. Bu, dünyada büyük yankı yaptı. Sizin üniversitenize Yaratılış Atlası geldi mi? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Anadolu Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Yavuz Kılıç

Dikkate alınacak şeyler değil, bana göre. Halkın öğrenmesi için bilimin ne olduğunu öğrenmesi gerekir yani bilim toplumuna dönüşmesi gerekir. Bizim burada yapmamız gereken bence bu, bilim toplumunu yaratmak.

Cumhuriyet Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Başıbüyük

Evet, bana iki kez geldi o atlastan değişik zamanlarda. Ben evrim konusunda yazan biriyim. Evrim dersi veririm bölümde. Dolayısıyla da durumu izliyorum, haberdarım. Harun Yahya her halde kendi başına yapmıyor. Uluslararası bir lobi tarafından destekleniyor, kullandıkları literatürlerde öyle tahmin ediyorum ki Amerikan kaynaklı. Diğer İslam ülkelerine de pazarlıyorlar bu literatürü.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Akçalı

Ben Atlası görmedim, yollanmasını da istemiyorum. Bakmadığım için de bir fikir söyleyemeyeceğim.

Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Canlı

Tamamen sansasyonel, reklam amaçlı, resimler orijinal ama alttaki yazılar gerçeğe uymayan, manipüle edilmiş yazılar. Amacının ne olduğunu da tam bilemiyoruz yani üniversitedeki bir hocayı buna inandıracağı mı zannetmişler bunu göndererek?

Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eşref Yüksel

Adnan Oktar’ı hiç okumuyorum.

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy

O atlasın içinde bilim insanlarının ya da bilim eğitimi alan insanların ciddiye alacağı hiçbir şey yok. Daha önce başka yerlerde yayınlanmış fosillerden özenle çekilmiş fotoğraflar var içindeki metinler son derece gülünç, her hangi bir bilimsel bilgi aktarmıyorlar. Böyle pahalı bir malzemenin dünyanın her tarafına dağıtılıyor olması bu kurumun, kişilerin finans kaynakları hakkında insanın aklına, kuşku getiriyor. Bilim insanlarının bunlara itibar etmemesi gerekir, ikincisi bilimin ve inancın bu şekilde kötüye kullanılmasının aslında karşısında akademiklerin, eğitim bilimcilerin, hukukçuların ciddi anlamda ve sorumlu devlet adamlarının mücadele etmesi gerekir. Bu tür kitapların okul önlerinde bedava dağıtılmasıyla, öğrencilere okul önlerinde uyuşturucu satılması arasında nitelik olarak çok büyük bir fark bulunmadığını düşünüyorum.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Beldüz

Geldi, duruyor kütüphanemizde, güzel resimleri var, çocuklar bakıyor lazım olduğu zaman. Okumaya, fazla karıştırmaya da fırsatımız olmadı. Yani nedir o da kendi açısından, yaratılış açısından bakıyor olaya. Bilimsel bir dergi de yayınlanan bir şey için bir bilim kurulundan ya da editörlerden filan geçmesini bekleriz. Yani onlar daha güvenilir kaynaklardır ama bu kendi fikirlerini, kendi bulduğu delillere dayandırarak yayınlamış ama bir bilim komisyonu var mı, incelenmiş mi bilemiyorum. Yani ne kadar oradaki deliller gerçekçidir onları bilmiyorum.

Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meral Ünal

Kimya ve biyoloji bölümünde bazı arkadaşlarımıza gelmiş ama tesadüfi her halde. Bir cildini gördüm ben, çok iyi kağıda basılmış , bir şey yaptıklarını sanmıyorum attılar bir kenara duruyor yani.

Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serpil Ünyayar

Bu kitapları biz zaten bilimsel bulmuyoruz. Tamamen başka kaygılarla yapılan şeyler. Çok büyük bir parasal destek alıyorlar keşke bizdeki bilim insanları, evrim çalışanlar bu kadar destek alıp da ulaşabilseler herkese.

ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Kence

Adnan Oktar yaratılış atlasını herkese gönderdi fakat burada söz konusu olan hangi kaynakla gönderdiği, bunu soruşturmamız lazım. Çünkü o kitapları kimse okumuyor, hiçbir hoca okumuyor. Bizim bölüme 20-22 tane kitap gönderdi, bu kitaplar olduğu gibi geri iade edildi. Bana hiç göndermediler ben de onur duydum göndermedikleri için. Adnan Oktar’ın ne paleontoloji’de ne de biyoloji’de bu konularda söz söylemesine izin veren ne bir diploması ne de bir yetkinliği vardır. İçindeki desteksiz savları güzel resimlerle donatıp her tarafa dağıtmak bana en azından son derece gülünç geliyor.

Bianet bağlantısı

Biyoloji Öğretim Üyeleri Adnan Oktar ve Yaratılışçılığı Değerlendiriyor” üzerine 5 yorum

 1. murat bey arastirmalariniz gercekten cok etkileyici. guzel konular bulmaniz konuyu yakin takip etmemizi sagliyor.

  Adnan Oktar ve yaratilis atlasi ile ilgili yaptiginiz arastirmayi okudum.

  Ben onumuzdeki sene kismetse bioloji bolumunde master a baslayacagim.

  Siz arastirmanizda dikkat ettim de biraz kemiklesmis diye tabir edilen hocalarimiza sormussunuz yani ideolojik bakan hocalara.

  Ama artik yeni nesil evrime inanmiyor. Bundan supheniz olmasin. Bilim dediginiz sey ispat edilebilir olmasidir ve yaratilis atlasida icindeki tum delilleriyle yani fosil resimleriyle 7,5 kilo agirliginda tum hocalarin masalarinda yatmaktadir.

  Onlarin attim dediklerine bakayin, ben bir cok hocamin masasinda gordum bu atlasi. bayagi da incelediler, hata bulmak cabasi ile. ama evrimin sahtekarligini artik cok da savunulacak bir seyi kalmadi acikcasi. O yuzden farkindaysaniz hep ayni taktigi uyguluyorlar.

  1- bilimsel degil; ki bilimsel oldugunu yukarda acikladim. ayrica bir insanin evrim olmadigini soyleyebilmesi icin illa ki bioloji profesoru olmasi gerekmiyor. Fosil resmine bakin bugunku haline bakin. Degismemis. yani evrim gecirmemis. Bu cok acik.
  2- maddi kaynaklar; dunyada bu kadar zengin insan var ve her yere para sacarken, adnan oktar Allah in varligini anlatan kitaplar icin para harciyor olmasi acaba neden bu garip geliyor. ayrica yayinevinin sorgulanmasi gerekirken bizim kemik hocalar hedefi sasirip adnan oktara soruyorlar. ama muhattap yayinevi sanirsam.

  Einstein da dedigi gibi iman etmeyen bir bilim adaminin olmasi mumkun degildir.
  E peki simdi ya bu hocalar bilimadami degil, yada einstein yanlis soylemis.. peki ya sizce?

 2. Evrimin olmadığını açkça gözler önüne seren bir eser Yaratılış Atlası. Ben İsviçre’de yaşayan bir biyoloji akademisyeniyim ve biyolog olarak evrime zaten inanmıyordum, çünkü evrim biyolojide birçok şeyi açıklamada yetersiz kalıyor. Acaba ve belkilerle hareket eden bir teori. Evrim biyolojiyi oldukça kısıtlıyor aslında. Çünkü insan biyoloji biliminde direk Allah’ı görüyor. Adnan Oktar’ın değerli kitabı şahsıma ulaştı ve sitesine de bir teşekkür mektubu yazmıştım. Tatilim için bulunduğum yurdumun güzelliklerini gördükçe evrimin geçersizliğini daha iyi anlıyorum. Adnan Oktar’ı ben de yanlış tanırdım, ta ki okulumuzdaki bütün hocalara o muhteşem eseri ulaşana dek. Sitelerini girip inceledikten sonra yanıldığımı anladım. Hatta buradaki arkadaşlarıma Almancaya çevrilmiş kitaplarını bile hesiye ettim. Bir röportajında okuduğum kadarıyla kitapların dağıtım gelirleri de satışlardan ve özel ticari işlerinden geliyormuş. Yaratılış Atlası ve Adamlık Dini kitabını herkese tavsiye ederim.

  Saygılarımla

  Osman Osmanlı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.