TÜBİTAK’a Akıl Fikir

atakuman

TÜBİTAK yönetimi Darwin skandalının üzerinden daha iki ay geçmeden Çiğdem Atakuman‘ı tüm görevlerinden alarak ‘Başkan Danışmalığı’na getirdi.

Atakuman tarafından yürütülen sorumlu yazı işleri müdürü yayın yönetmenliği görevi de ikiye ayrılarak Duran Akça ve Adnan Bahadır arasında paylaştırıldı.

Sorumlu yazı işleri müdürü, eski teknik yönetmen Akça olsa da, başyazı kendisine yazdırıldığına göre, anlaşılan o ki; dergide bundan sonra ters giden bir şey olursa, hesabını genel yayın yönetmeni  Bahadır’dan soracağız.

Devamı için Bianet

Karikatür meselesi

Laura Beatriz
Laura Beatriz

Bu yazının ilk halinde yanda görmüş olduğunuz karikatürü kullanmıştım. Brezilya’nın Bilim ve Teknik’i diyebileceğimiz bir dergide TÜBİTAK sansürü haberinin yanında kullanılmıştı. Hoş bir görüntü ve olayın Brezilya’dan nasıl göründüğüne dair bir veri olarak önemliydi bence… Sağolsun Onur Çobanoğlu (bkz. yorumlar) karikatürün ırkçı unsurlar içerdiğine dair beni uyardı. “Sizce  bu karikatür ırkçı mıdır?” diye sorduğum birkaç arkadaş da böyle olduğuna hükmedince Brezilya’daki dergiye bir uyarı e-mail’i attım. Karikatürü BİANET’ten kaldırdık, ben de ana resmi değiştirdim. Yine de burada kenarda kıyıda da olsa kalması gerektiğini düşünüyorum. Onur Çobanoğlu’na beni uyardığı için birkez daha teşekkürler.

TÜBİTAK’a Akıl Fikir” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba,

  Murat Bey’e bu konudaki duyarlılığı için teşekkür ediyorum, fakat bence karikatür biraz problemli. Arka fondaki çöl ve erkeklerin bedevi kılık/kıyafeti yoğun bir şekilde bu erkeklerin Arap olduğu imasını taşıyor bence. Araplar işte böyle gerici evrimi sansürlüyorlar gibi bir hava esmiş. Bence ırkçı bir karikatür olmuş.

  • Onur,
   Haklısınız, sizden sonra birkaç arkadaşa daha sordum: “Bu karikatür size ırkçı geliyor mu?” diye. Onlar da Arapları stereotipleştirdiği için ırkçı olduğuna hükmettiler. Ama yine de benim açımdan kolay fark edilir bir şey değil. Baştan ırkçı bir karikatür olduğunu anlasam hiç koymazdım yazıya ama TÜBİTAK Sansürü’nün taa Brezilya’dan duyulmuş olması ve karikatür enteresan gelmişti bana. Yazının Bianet’teki versiyonun da burada görülen resimaltı yazısı atlanmasaydı, en azından bu karikatürü benimsediğimi düşünmezdiniz. Olan olmuş bir kere… Bunun için ne yapabilirim diye düşünüp, Brezilya’daki dergiye bir mail attım: “Bu karikatür ırkçı öğeler barındırmaktadır.” diye. İki haftayı geçmiştir her halde, bir cevap gelmedi. Bunun dışında ne yapabilirim bilmiyorum. Sizin bir öneriniz var mı?

  • Murat Bey,

   Sagolun, bu konuda da gereken duyarliligi gosterdiniz. Brezilyali yayin organinin irkciligini daha fazla takip edemeyiz bence, ama en azindan Bianet’teki yazinizdan kaldirilabilir karikatur.

 2. Onur Bey,

  Karikatür BİANET’ten kalktı. Ben de ana görüntüyü değiştirdim. Ancak yanlışlarımızdan ders almak, onları unutmamak, örtbas etmemek gerektiğini düşündüğüm için aşağıda küçük bir halini korumam gerektiğini düşünüyorum. Bu karikatür yüzünden üzülmüş olabilecek herkesten de özür dilerim.

 3. murat bey, şu duyarlılık ve erdem fukaralığı günlerimizde bizi sevindirdiniz, umutlandırdınız. çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.